środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na ogrodzenie z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia Winylowe stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plotki z plastiku na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ploty z PCV na plot i bramkę sztachetowa wznosi się z głazów różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych zarysach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia plastikowe z Siedlce z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz